Mostarski muftija mr. Salem-ef. Dedović danas je bošnjačkim političkim predstavnicima na svim nivoima vlasti uputio Promemoriju o postizanju jednakopravnog tretmana zahtjeva Islamske zajednice (IZ) na lokalitetu nekadašnjeg Lakišića harema u Mostaru.
Muftija je promemoriju adresirao na Klub Bošnjaka u Gradskom vijeću Grada Mostara, Klub Bošnjaka u Skupštini Hercegovačko-neretvanskog kantona (HNK), ministre u Vladi HNK, bošnjačke zastupnike u Parlamentu FBiH iz hercegovačke regije, federalnog ministra raseljenih osoba i izbjeglica, premijera Vlade FBiH i zastupnike Bošnjake u Parlamentarnoj skupštini Bosne i Herecgovine iz hercegovačke regije.
Uz podsjećanje da je pitanje lokaliteta nekadašnjeg Lakišića harema od prvorazrednog značaja za Bošnjake Mostara i Hercegovine, ne samo u vjerskom, nego u mnogo širem društvenom i kulturnom kontekstu, u uvodnom dijelu Promemorije muftija je naglasio da je borba za taj lokalitet čin istrajavanja Bošnjaka u ostvarivanju njihovog prava na jednakopravnost, ali i istrajavanja za ideju multietničkog grada Mostara u kojemu neće biti dominacije, segregacije i diskriminacije.
Akcentirao je da Islamska zajednica u Mostaru već decenijama nastoji zakonskim putem vratiti ono što joj je nepravedno oduzeto, makar jedan dio ogromnog Lakišića harema, u samom centru Mostara, kako bi se dostojno ekshumirali posmrtni ostaci umrlih muslimana, te na tom prostoru gradio savremeni centar od značaja za kulturno-obrazovne aktivnosti Bošnjaka na tragu izučavanja Mevlanine Mesnevije, koje datira u Gradu Mostaru još od druge polovine 16. stoljeća.
– S obzirom na to da je baština Mesnevije općepoznata i prihvaćena u cijelom svijetu kao učenje koje zbližava i povezuje ljude, i naša je zamisao da ovim centrom u samom srcu Mostara podstaknemo dijalog, toleranciju, kulturno uzdizanje, obogaćivanje i razmjenu između religija koje stoljećima egzistiraju na ovim prostorima – navodi se u tekstu Promemorije.
Upozoravajući na procese koji se trenutno odvijaju na tom lokalitetu, istakao je kako se već dugi niz godina prostor Centralne zone grada uzurpira nelegalnim radnjama, o čemu je odluke donosilo i Gradsko vijeće.
– Neprihvatljivo je da se na tom lokalitetu uzdiže Hrvatsko narodno kazalište i drugi objekti u funkciji etničkog zaokruživanja prostora “Stolnog grada”, bez valjanog regulacionog plana i planske dokumentacije, a da se zahtjevi bošnjačke strane uporno ignorišu i politiziraju, bez ikakvog razloga i osnove. Štaviše, prekraja se historija i mitovima uvjerava javnost da taj lokalitet i nije bio harem, iako su u više navrata pronađene kosti mrtvih muslimana – dalje se kaže u tekstu Promemorije.
Muftija je izrazio očekivanja od političkih predstavnika Bošnjaka da, shodno preuzetim obavezama, u ime bošnjačkog naroda, posvećeno bdiju u ostvarivanju njegove jednakopravnosti na hercegovačkim prostorima, da u okvirima svog političkog mandata “u ovom odsudnom trenutku pokažu odgovornost i učine sve što je do njih da se sačuva dostojanstvo i čast Bošnjaka Mostara, koji su i dosada podnijeli najveće žrtve i najviše doprinijeli da se sačuva multietnički Mostar i Bosna i Hercegovina”.
– Historija će svakoga od nas zabilježiti po djelima i nedjelima, ili po činjenju ili nečinjenju, odnosno po jasnom stavu ili šutnji, pa smo svi mi po ovom pitanju na ispitu i dužni smo kolektivno pokazati visoku patriotsku svijest, kako bismo zaustavili štetne, drske nasrtaje i ideološko-političke višestoljetne tendencije marginaliziranja Bošnjaka kao političkog naroda, koji je dao nemjerljivi doprinos u urbanom nastajanju, stasanju i razvitku ovog grada – navodi se u dokumentu.
Dodaje se da bi ključni prioritet zastupnika Bošnjaka u Gradskom vijeću Grada Mostara morao bi biti da se osujete planovi hegemonijske politike kojoj je u cilju da preostali slobodni i neizgrađeni dio čestice lokaliteta nekadašnjeg Lakišića harema pretvori u neku vrstu trga za javna okupljanja građana, te time u potpunosti protjera sve druge zainteresovane subjekte iz centra Mostara, čime će se za sva vremena Mostar označiti duboko podijeljenim gradom i razbiti ideja multietničkog grada koji se upravo na tom prostoru brani i gradi.
– Svi politički akteri trebaju biti svjesni činjenice da je ovo pitanje krupno i da se na njemu lomi budućnost Mostara i odnosa među njegovim narodima, religijama i kulturama, te da će ukoliko prođe crni scenario etničke linije sa zatvorenim jednonacionalnim ustanovama, nepovratno postati kamen spoticanja i trvenja, opterećujući miran život i dobrosusjedske odnose u ovom gradu – upozorava muftija Dedović.
Političkim predstavnicima uputio je javni poziv da svako od njih, pod hitno, u okviru svojih političkih aktivnosti, na svim nivoima, ovo pitanje uvrsti u fokus pažnje i budnog interesovanja, s obzirom na to da imaju i mehanizme i nadležnosti da djeluju u okviru pozicija na koje su izabrani.
– Ovo pitanje moguće je riješiti u okvirima rada izabranih predstavnika Gradskog vijeća i nadležnih komisija i službi Gradske uprave, što naša javnost i očekuje u što skorije vrijeme, a mi ćemo biti dužni da obznanimo šta je po tom pitanju konkretno poduzeto i urađeno. Mi držimo da je ovo kapitalni projekat Bošnjaka ovog grada i regije, i već smo pripremili novo savremeno arhitektonsko rješenje na kojem je radio ekspertni međunarodni tim, a koje odgovara gore opisanim potrebama naše Zajednice i naroda – kaže se u tekstu Promemorije.
Muftija političke zvaničnike upozorava “da je svima jasno da vremena niti razloga za odgađanje nema, jer s druge strane postoji politika koja se služi nečasnim sredstvima i vraća na vrijeme podjela, stoga ovo nije vrijeme šutnje i iščekivanja, već konkretnih koraka koji će rezultirati korisnim djelima”.
– Već dugo vremena, naslušali smo se lijepih priča i najava kojima nam se pokušavaju samo “zamazati” oči, dok drugi u tišini i podmuklo realizuju dugoročne sistemske projekte na štetu Bošnjaka i Grada Mostara u cjelini – navodi se na kraju Promemorije mostarskog muftije mr. Salem-ef. Dedovića upućene bošnjačkim političkim predstavnicima na svim nivoima vlasti.