Generalni sekretar Evropskog pokreta u Bosni i Hercegovini Haris Plakalo izjavio je za Fenu kako je jučerašnjim usvajanjem Zakona o spriječavanju sukoba interesa u oba doma Parlamentarne skupštine, Bosna i Hercegovina napravila značajan iskorak i približila se otvaranju pregovora sa EU.
– Zakon o spriječavanju sukoba interesa jedan je od uslova Evropske komisije postavljen pred Bosnu i Hercegovinu kako bi započeo pregovarački proces sa Evropskom unijom, a to je svakako nešto što se treba priznati i sagledati kao napredak – navodi Plakalo.
Međutim, upozorio je, krucijalno je usvajanje i dva preostala zakona na kojima se insistira iz Brisela, a to su zakon o sudovima, te tehničke izmjene i dopune izbornog zakona i zaštita integriteta izbornog procesa.
– Da li će biti spremnost da se ova dva zakona usvoje prije 21. marta, kada zasjeda Evropska komisija koja će prezentovati izvještaj i evaluaciju onoga što su bosanskohercegovačke državne institucije postigle, pokazat će nepune dvije sedmice koje su pred nama. Kada se već došlo u fazu da su usvojeni zakoni o spriječavanju pranja novca i finansiranja terorističkih aktivnosti, usvojen sporazum o početku pregovora sa Frontexom, zakon o spriječavanju sukoba interesa, zakon o državnoj službi, bila bi velika šteta za Bosnu i Hercegovinu i sve njene narode i građane ukoliko se ne usvoje i dva preostala zakona, onaj o sudovima i tehničkim izmjenama i dopunama izbornog zakona i zaštiti integriteta izbornog procesa, jer su to svakako jedni od najvažnijih uslova Evropske komisije – kaže Plakalo.
Neusvajanjem tih zakona poslala bi se ne baš tako pozitivna poruka građanima Bosne i Hercegovine, tako i Evropskoj komisiji, koja je snizila kriterije iz 14 prioriteta mišljenja Evropske komisije za članstvo Bosne i Hercegovine u Evropskoj uniji.
– Itekako je potrebno zadržati ovaj tempo. Ali, naravno, potrebno je da svi usvojeni zakoni budu usklađeni sa normativima Evropske unije, jer bi usvajanje zakona bez usklađenosti sa evropskim zakonodavstvima bilo samo po sebi kontraproduktivno. Svakako treba istaći da i ovo što je do sada implementirano je jedan veliki iskorak prema otvaranju pregovora. Međutim, bez jakih zakona iz oblasti pravosuđa i bez kredibilnog zakona o sudovima, nije moguće očekivati jačanje pravne države koja je preduslov za daljnji razvoj, od ekonomskog, socijalnog, privrednog, industrijskog… – navodi Plakalo.
Upravo zbog toga, upozorio je, od iznimne je važnosti da se konačno postigne kompromis oko sjedišta apelacionog vijeća Suda Bosne i Hercegovine, koje kao jedno tehničko pitanje nikako ne bi smjelo biti političko a postalo je, što je slična situacija i sa tehničkim izmjenama i dopunama izbornog zakona i zaštite integriteta izbornog procesa.
– Kada je već ovoliko napravljeno, politički predstavnici koji čine državnu koaliciju, bi po prvi put trebali gledati interese naroda i građana ove zemlje, a bar jednom, zanemariti vlastite uske partitokratske interese, i tako i građane Bosne i Hercegovine učiniti dostojnim i ponosnim u procesu EU integracija, s obzirom da sve zemlje zapadnog Balkana učestvuju u pregovaračkim procesima sa EU, i na taj način prekinuti dosadašnju izolaciju Bosne i Hercegovine, koja jedina na Kosovu nije započela pregovore sa EU – naglasio je generalni sekretar Evropskog pokreta u BiH Haris Plakalo u razgovoru za Fenu.