Naftna industrija Srbije (NIS), koja posluje i u Bosni i Hercegovini, zvanično je pod američkim i britanskim sankcijama, i tako će ostati dok je u njemu većinsko, rusko, vlasništvo. Kupovina ruskog paketa, neprijateljsko preuzimanje, ili neki treći vlasnik – moguća su rješenja sudbine NIS-a… Ali, presudno će biti mišljenje Moskve. Odnosno, da li ruska strana uopšte želi da proda NIS, i po kojoj cijeni.
Kristofer Hil u Srbiji broji posljednje dane mandata u kojem se pod udarom američkih sankcija, zbog većinskog ruskog paketa, našla Naftna industrija i oprašta se od srpskih zvaničnika, danas od premijera i predsjednice Skupštine Srbije. Broji i Srbija do roka koji joj je dala američka administracija da se riješi problem NIS-a. Već su počeli tehnički razgovori sa odjeljenjem za sankcije američkog Ministarstva finansija, a oni sa ruskom stranom tek slijede.
„Želimo fer razgovore, želimo najbolji dil za Srbiju, želimo da poštujemo i ugovorne obaveze, a što se tiče promjene stava nove administracije prema tim sankcijama mi ćemo naravno razgovarati“, izjavio je ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić.
Ni slova u zvaničnim saopštenjima poslije sastanaka sa premijerom i predsjednicom skupštine o sankcijama, zvuči nevjerovatno da se o toj gorućoj temi nije razgovaralo iza zatvorenih vrata. Američka strana insistira da Rusi potpuno izađu iz vlasništva, ali je pitanje šta na to kaže oni u čijim je rukama većinski paket od 56 odsto, Rusi.
„NIS za rusku stranu nema samo ekonomski značaj, ukoliko uopšte ima ekonomski značaj. Ima jako visok, velik politički značaj i cijenu tog političkog značaja Rusija već plaća u svijetu. I ako već plaća šta je košta da plati još malo“, kaže Goran Radosavljević, prodesor FEFA.
NIS kojoj prijete sankcije SAD ima firmu, pumpe i koncesije u BiH
Koliko bi srpska strana trebalo da plati, pod uslovom da je taj većinski paket na prodaju? Kupljen prije deceniju i po za 400 miliona evra od Srbije, više nije gubitaš, a procijenjena vrijednost sigurno premašuje milijardu evra.
„Kako ćeš platiti nešto Rusima kada su ruske devizne rezerve, kada su ruska i privatna imovina pod embargom po svijetu, kada jahte lutaju i razarači privatni ne mogu se nigdje usidriti, kako ćeš ti platiti i koliko ćeš platiti“, kaže Miodrag Zec, profesor ekonomije u penziji.
Da u slučaju budućnosti NIS-a neće biti ni gusari ni otimači ponavljaju u Beogradu. Navodeći da je neprijateljsko preuzimanje posljednja opcija…
„Kompanija NIS je oduvijek bila oružje političkog i ekonomskog uticaja Rusije na Srbiju kao način da se spriječi da zemlja napreduje ka evroatlantskom pristupanju. Mislim da neće biti zabrinutosti za bezbjednost u vezi sa ovom potencijalnom promjenom vlasništva“, kaže Martin Vladimirov iz Centra za istraživanje demokratije.
Tvrdi američka strana da je ne zanima ko bi mogao biti novi vlasnik ili ko će upravljati NIS-om, da bi sankcije NIS-u bile ukinute.
„Oni bi istovremeno htjeli da Srbiju odvoje od ruskog uticaja, a sa druge strane da osnaže aktuelni režim jer im je on najpouzdaniji i najsigurniji oslonac“, kaže Milan St. Protić, bivši ambasador Jugoslavije u SAD.
Ministarstvo finansija SAD: NIS u riziku od sekundarnih sankcija
Posao promjene vlasništva NIS-a trebalo bi da bude gotov u narednih mjesec i po. Ruski mediji prenose ocjene domaćih stručnjaka da opcija prodaje akcija za rusku stranu ne izgleda profitabilno, ali da bi na političkom nivou Moskva mogla da pristane na taj korak.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje