Komisija za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine na današnjoj sjednici u Sarajevu, razmatraće i odgovor koji je dobila od Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u vezi s provjerama vršenim za sad već bivšeg ministra bezbjednosti BiH Nenada Nešića uoči njegovog imenovanja na funkciju u januaru 2023. godine.
Potvrđeno je ovo za portal Raport, koji podsjeća da je komisija početkom januara ove godine, a nakon hapšenja Nešića koji je u pritvoru u Državnom zatvoru, zbog sumnje u korupciju, tražila odgovore od SIPA na pitanja o tome kako je i na koji način 2023. godine data saglasnost za imenovanje Nešića za ministra bezbjednosti BiH, imajući u vidu informaciju Tužilaštva BiH da se istraga u predmetu protiv njega vodi od 2019. godine.
Iz SIPA su odgovorili da su zahtjev od predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Borjane Krišto za provjeru istinitosti navoda iz obrasca Centralne izborne komisije BiH koji je popunio tadašnji kandidat za ministra sigurnosti BiH Nenad Nešić dobili 6. januara 2023. godine.
Izvještaj o provjeri informacija koje je dostavio Nešić, SIPA je Krišto uputila već 18. januara te godine. Iz Agencije su naveli i da predsjedavajuća Savjeta ministara BiH nije imala dodatnih upita u pogledu traženih provjera.
U tome da Krišto nije imala dodatnih pitanja, iako se o Nešićevoj sumnjivoj prošlosti i tada javno govorilo, izgleda da se i krije odgovor na pitanje zašto se Nešićeva biografija prije imenovanja na funkciju ministra bezbjednosti BiH nije detaljnije ‘protresla’.
Takođe, treba znati koje je to podatke provjerava SIPA, ne samo u slučaju Nešića, nego i drugih kandidata za funkcionere na državnim pozicijama.
Uvidom u Nešićeve izjave u obrascu Centralne izborne komisije vidljivo je da je on, kao i drugi kandidati za državne ministre bio u obavezi da u rubrike tog obrasca upiše ime prezime i adresu, zatim podatke o radnom iskustvu, obrazovanju, imovini, političkom angažmanu, te da odgovori na pitanja da li je protiv njega izrečena kazna za krivično djelo ili potvrđena optužnica.
Takođe, traže se i podaci o tome gdje je osoba predložena za funkciju bila u periodu od 1992. do 1995. godine i je li bila učesnik vojnih formacija.
Ako nema optužnice ili presude, SIPA ne može provjeravati ima li istrage
Pitanja o tome je li kandidatu poznato da je on predmet istrage u nekom krivičnom predmetu i nema u obrascu CIK-a.
Međutim, odgovor SIPA Komisiji o provjeravama za Nešića otkriva da Agencija faktički nema nikakvu nadležnost da provjerava detalje o bilo kojem kandidatu za neku od funkcija u Savjetu ministara BiH.
Skandalozno je da su SIPA čak Zakonom o Savjetu ministara BiH ‘svezane ruke’ da se ako joj je i nešto sumnjivo u biografiji funkcionera bavi svojim poslom.
To jasno proizilazi iz odgovora SIPA Komisiji, a u kojem se između ostalog navodi da su njihova ovlaštenja i postupanja tokom vršenja provjera istinitosti informacija, koje navedu kandidati za predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i za ministre, striktno propisana članom 10d. stavom 5. Zakona o Savjetu ministara BiH.
“Nijedna odredba ovog stava neće se tumačiti, ni direktno ni indirektno, tako da se na bilo koji način ili u bilo kojem obliku proširuju nadležnosti SIPA u sprečavanju, otkrivanju i istraživanju krivičnih djela i/ili da se na neki drugi način SIPA ovlašćuje da obavlja druge zadatke ili nadležnosti osim onih koji se strogo odnose na provjeravanje tačnosti podataka koji se dostavljaju na osnovu ovog stava”, naveli su iz SIPA član Zakona koji tretira njihovu nadležnost.
Iz ovog stava je jasno da je SIPA mogla samo utvrditi da je Nešić bio zaposlen na pozicijama koje je naveo, da se obrazovao u ustanovama koje je naveo, te da je bilo tačno da protiv njega nema optužnice , niti da mu je izrečena kazna za neko krivično djelo.
Sudeći prema odredbama Zakona o Savjetu ministara BiH, SIPA je zabranjeno da primjerice istražuje da li se protiv nekog od kandidata vodi istraga, nego se moraju ograničiti samo na provjeru tačnosti informacija je li presuđen i je li protiv njega podignita optužnica.
U svom odgovoru Komisiji za borbu protiv korupcije SIPA je navela da je oni ne vrše bezbjednosnu provjeru na način kako je to propisano Zakonom o zaštiti tajnih podataka, niti SIPA daje saglasnost za imenovanje državnih ministara.
“Državna agencija za istrage i zaštitu ne daje nikakvu vrstu saglasnosti, niti na bilo koji način učestvuje u daljnjoj proceduri za imenovanje kandidata za ministre i zamjenike ministara u Savjetu ministara Bosne i Hercegovine.
Uzimajući u obzir sve naprijed navedeno, obavještavamo Vas da SIPA nije vršila sigurnosnu provjeru, niti na bilo koji način učestvovala u daljnjoj proceduri prilikom imenovanja kandidata za ministra u Vijeću ministara Bosne i Hercegovine gospodina Nenada Nešića, osim u dijelu provjere istinitosti informacija koje je, u svojoj Izjavi na propisanom obrascu CIK-a, naveo kandidat Nešić”, navedeno je u odgovoru iz SIPA Komisiji za borbu protiv korupcije Predstavničkog doma PSBiH.
Odgovori o tome na koji način je Nešić dobio saglasnost za obavljanje funkcije državnog ministra i kako je prošao provjere uprkos tome što je u to vrijeme protiv njega vođena istraga, ukazuju na potrebu hitnog mijenjanja Zakona o Savjetu ministara BiH u pogledu davanja ovlaštenja SIPA da može vršiti detaljnije provjere svakog kandidata za neku od državnih funkcija, upozorava ovaj portal.
Pratite nas na našoj Facebook i
Instagram stranici, kao i na
X nalogu.